19. Niedziela zwykła – 13 sierpnia 2023

 1. W tym tygodniu w Liturgii wspominamy:
  • w poniedziałek – Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
  • we wtorek – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to uroczystość nakazana – jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte będą sprawowane w porządku niedzielnym. Papież Pius XII w 1950 r. potwierdził dogmatem prawdę wspominaną w liturgii Kościoła już od V w., że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały nieba i wywyższona przez Boga jako Królowa. W polskiej tradycji z tą uroczystością jest związany obrzęd błogosławienia ziół, kwiatów, warzyw, zbóż. Obrzęd błogosławieństwa odbędzie się na zakończenie każdej Mszy świętej. Tego dnia przypada także 103. rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tzw. Cud nad Wisłą i święto Wojska Polskiego. W naszych modlitwach pamiętajmy o naszej Ojczyźnie i polskich żołnierzach.
  • w czwartek – Wspomnienie św. Jacka, prezbitera
  • w piątek – Wspomnienie błogosławionych męczenników Jana Ludwika, Protazego i Sebastiana, prezbiterów
 2. Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Kielc w piątek, 18 sierpnia zaprasza Franciszkański Zakon Świeckich. Rozpoczęcie nabożeństwa o godz. 16.00 przy pomniku św. Jana Pawła II na placu katedralnym w Kielcach. Zakończenie na Karczówce.
 3. Sierpień to miesiąc wielu ważnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny, miesiąc pieszych pielgrzymek do tronu Jasnogórskiej Madonny. Tradycyjnie w sierpniu, ofiarujmy dar całkowitej lub czasowej abstynencji od wszelkich używek, zwłaszcza od alkoholu. Do Parafialnej Księgi Abstynencji można wpisywać się w kancelarii parafialnej.
 4. Biskup Kielecki Jan Piotrowski, w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, postanawia, aby 15 sierpnia 2023 r. był Dniem Solidarności ze Słowenią, dlatego prosi o modlitwę za poszkodowanych w powodzi oraz zwraca się z uprzejmą prośbą o przeprowadzenie w tym dniu we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej zbiórki na pomoc poszkodowanym.
 5. Od 13 sierpnia do 10 września 2023 r. odbędą się Czwarte Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc. Całość programu na plakacie, na stronie internetowej festiwalu www.earlymusicfestival.pl i w mediach społecznościowych.
 6. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach serdecznie zaprasza do oddawania krwi w siedzibie Centrum Krwiodawstwa w Kielcach i oddziałach terenowych. Krew to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować w warunkach laboratoryjnych – może ją ofiarować wyłącznie zdrowy człowiek. Szczegółowe informacje umieszczone są w gablocie przed kościołem.
 7. W minionym tygodniu do wieczności z naszej parafii odeszli: + Gabriel Kowalski lat 81; + Helena Gruszczyńska lat 87. Pomódlmy się za poległych w obronie naszej Ojczyzny oraz zmarłych w trwającej wojnie na Ukrainie. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…